Która sieć oferuje najlepszy mobilny internet ?
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Netia
Cyfrowy Polsat

Wyniki Speedtestu za maj 2017

Dodano: 11.06.2017

 

 

 

Test prędkości mobilnego internetu - Ranking operatorów: kwiecień 2017

Jednym z najważniejszych parametrów charakteryzujących jakość internetu jest prędkość transmisji danych (download). Parametr ten można po prostu zmierzyć w wielu miejscach na obszarze poszczególnych sieci komórowych i na podstawie uśrednionych danych zaprezentować ranking najlepszych dostawców internetu. Badania takie były już robione na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej UKE przez niezależne jednostki pomiarowe. Niestety są to dosyć drogie i bardzo czasochłonne badania. Istnieje jednak znacznie prostszy i tańszy sposób przeprowadzenia podobnych pomiarów.

 

Badanie prędkości transmisji z wykorzystaniem użytkowników

Takim sposobem na uzyskanie w miarę obiektywnych pomiarów prędkości transmisji danych jest wykorzystanie wyników pomiarów uzyskiwanych przez zwykłych użytkowników sieci komórkowych za pomocą specjalnych aplikacji mobilnych. Pomiary takie wykonuje codziennie kilka tysięcy użytkowników różnych sieci internetu mobilnego w Polsce za pomocą swojego smartfona, tableta czy laptopa.

Najbardziej popularną aplikacją mobilną jest w Polsce aplikacja z serwisu Speedtest.pl. Testy wykonane są w różnych warunkach rzeczywistych. Na wyniki wpływają takie czynniki jak: moc obliczeniowa urządzenia, odległość od nadajnika, pogoda oraz prędkość ruchu. Ranking w serwisie Speedtest.pl tworzony jest okresowo na podstawie uśrednionych miesięcznych wyników pomiarów.

Uśrednione wyniki pomiarów w sieci 3G/LTE za miesiąc maj 2017 przedstawia poniższa tabela:

Pierwsze miejsce zajmuje Orange nieznacznie wyprzedzając sieć T-Mobile. Trochę gorszy wynik osiągnęła sieć Plusa. Na ostatnim miejscu rankingu znalazł się Play. Dobry wynik T-Mobile i Orange to zapewne wynik wzmożonej w ostatnim okresie rozbudowy sieci LTE.

Wyniki w sieci LTE

Dodatkowo serwis Speedtest.pl udostępnia wyniki testów prędkości wykonane przez użytkowników znajdujących się tylko w zasięgu LTE. Wyniki te z miesiąca maj 2017 pokazuje tabela poniżej.

W rankingu tym, dotyczącym sieci LTE, pierwsze miejce objął Orange osiągając nieznacznie lepszy wynik od T-Mobile. Dalsze pozycje przypadły dla Plusa i Play.  

Autor: KaEn
Źródło: Speedtest.pl
Zobacz więcej nowości

2012 Centel-Net. All rights reserved
projekt i wykonanie: Centel-Net