Która sieć oferuje najlepszy mobilny internet ?
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Netia
Cyfrowy Polsat

Który operator zapewnia najszybszy internet?

Dodano: 04.11.2016

 

Test prędkości mobilnego internetu - Ranking operatorów: październik 2016

Często powstaje pytanie w jaki sposób porównywać i prezentować rankingi dostawców mobilnego internetu. Jak wiadomo najważniejszym parametrem charakteryzującym jakość internetu jest prędkość transmisji danych a przede wszystkim prędkość pobierania plików (download). Zmierzenie i obiektywne porównanie tych paramerów w sieciach krajowych operatorów mobilnego internetu ma zatem zasadnicze znaczenie. Obiektywizm badań jest tu bardzo istotny i najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie testów prędkości transmisji danych do niezależnych ośrodków badawczych. Takie badania przeprowadzał już wcześniej Urząd Komunikacji Elektronicznej a ostatnie wyniki publikował w grudniu 2015r. Wtedy największe prędkości transmisji danych osiągnięto w sieci Plusa. Nieco słabsze wyniki prezentowały sieci T-Mobile i Orange. Natomiast wskaźniki osiągnięte w sieci Play były najsłabsze.

 

Wyniki prezentowały się następująco:

Kryterium porównawcze Wskaźnik Orange Play Plus T-Mobile
Wskaźnik prędkości transmisji danych Download MDR _DL [Mb/s] 19,66 12,43 25,19 20,64
Wskaźnik prędkości transmisji danych Upload MDR_UL [Mb/s] 15,85 12,60 17,71 16,87

 

Badanie prędkości transmisji z wykorzystaniem użytkowników

Innym sposobem na uzyskanie w miarę obiektywnych badań jest wykorzystanie wyników pomiaru prędkości transmisji danych uzyskiwanych przez zwykłych użytkowników sieci komórkowych za pomocą specjalnych aplikacji mobilnych. Pomiary takie wykonuje codziennie kilka tysięcy użytkowników różnych sieci internetu mobilnego w Polsce za pomocą swojego smartfona, tableta czy laptopa.  

Najbardziej popularną aplikacją mobilną na urządzenia z systemem Android lub IOS jest w Polsce aplikacja z serwisu Speedtest.pl. Testy wykonane są w różnych warunkach rzeczywistych. Na wyniki wpływają takie czynniki jak: moc obliczeniowa urządzenia, odległość od nadajnika, pogoda oraz prędkość ruchu. Ranking w serwisie Speedtest.pl tworzony jest okresowo na podstawie uśrednionych miesięcznych wyników pomiarów.

Pomiary z aplikacji mobilnej za miesiąc październik 2016 przedstawia poniższa tabela:

Jak widać Plus tym razem wypadł najsłabiej wśród dostawców Internetu mobilnego. Jest to zapewne rezultat niedawno zakończonej przez UKE aukcji częstotliwości LTE, która zmieniła na nowo układ sił w zakresie posiadanych przez operatorów zasobów częstotliwości. Pierwsze miejsce zajmuje Orange co zapewne jest wynikiem wzmożonej w ostatnim okresie rozbudowy sieci mobilnego internetu.

Badanie prędkości tylko w sieci LTE

Dodatkowo serwis Speedtest.pl udostępnia wyniki testów prędkości wykonane przez użytkowników znajdujących się w zasięgu LTE. Wyniki te z miesiąca październik 2016 pokazuje tabela poniżej.

W tym zestawieniu Plus prezentuje się również najsłabiej a Orange nadal pozostaje liderem.

 

Autor: Krzysztof Nieścioruk
Źródło: speedtest.pl
Zobacz więcej nowości

2012 Centel-Net. All rights reserved
projekt i wykonanie: Centel-Net