Która sieć oferuje najlepszy mobilny internet ?
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Netia
Cyfrowy Polsat

Domowy Internet Mobilny w Orange

Dodano: 01.01.2016

 

 

 

Czy internetu LTE zastąpi neostradę?

Po koniec 2015 roku sieć Orange wprowadziła nową usługę pod nazwą ,,Internet LTE dla domu”. Usługa ta nazywana jest także Domowym Internetem Mobilnym. Jest to oferta Mobilnego Internetu, która w założeniu powinna nam zastąpić dostęp stacjonarny. Wydawać by się mogło, że akurat Orange nie powinno być zainteresowane taka usługą, ponieważ jest to oferta konkurencyjna do Neostrady. Czy tak jest na pewno przekonamy się dopiero po dokładniejszej analizie aktualnej oferty Neostrady i Mobilnego Internetu Orange.

Neostrada

Ofertę cenową przedstawia poniżej zamieszczona tabela

Abonament
brutto

Prędkość
transmisji (download)

Prędkość
transmisji (upload)

Limit
transferu danych

Modem
Orange FunBox

39,90 zł
 

do 10 Mb/s

do 1 Mb/s

Brak limitu

10,09 zł / m-c

39,90 zł
 

do 20 Mb/s

do 1 Mb/s

Brak limitu

10,09 zł / m-c

39,90 zł
 

do 80 Mb/s

do 8 Mb/s

Brak limitu

1 zł / m-c

 

Jeśli nie posiadamy telefonu stacjonarnego w Orange to abonament wzrasta o kwotę 29,24 zł, która stanowi tzw. opłatę za utrzymanie łącza. Z tego wynika, że Neostrada jest atrakcyjną usługą jedynie dla posiadaczy telefonu stacjonarnego.

Internet LTE dla domu w Orange

Są to w zasadzie dwie propozycje obejmujące nielimitowany (z ograniczeniem) dostęp do internetu w tzw. strefie domowej. Strefa ta definiowana jest jako obszar określony zasięgiem jednej stacji bazowej BTS telefonii komórkowej. Jest to obszar ok. 500 m wokół tej stacji. Aby skorzystać z oferty Domowego Internetu Orange najpierw musimy wyznaczyć swoją strefę domową na stronie internetowej operatora. Strefę tą możemy w każdym czasie dezaktywować na danym obszarze i wyznaczyć ją na innym obszarze.

 

Abonament
brutto


Limit danych


Pakiet GB poza strefą domową

Szczęśliwe
godziny

Dodatkowa
karta SIM

 

59,90 zł

Internet LTE dla domu

 

Brak limitu
w strefie domowej

20 GB

Nielimitowany
transfer danych
00:00 - 08:00

5 zł / m-c

79,90 zł

Internet LTE 2w1

 

Brak limitu
w strefie domowej

40 GB

Nielimitowany
transfer danych
00:00 - 08:00

0 zł / m-c

 

Cena abonamentu uwzględnia upust 10 zł obowiązujący dla klientów dokonujących zakupu przez internet.

W obrębie strefy domowej w zasięgu technologii LTE/3G nielimitowany dostęp do internetu odbywa się z pełną prędkością do osiągnięcia transferu 150 GB. Po przekroczeniu 150 GB prędkość transmisji danych zostaje niestety ograniczona do 1 Mb/s. Natomiast poza strefą domową możemy korzystać z dostępu do internetu z pełną prędkością do wyczerpania pakietu GB określonego dla danego planu taryfowego (20 GB lub 40 GB). Po wyczerpaniu takiego pakietu prędkość transmisji danych (poza strefą domową) jest ograniczana do 64 kb/s

Podsumowanie

Jeśli posiadamy w domu telefon stacjonarny Orange to na obecną chwilę nic nie zastąpi nam lepiej dostępu do Internetu jak Neostrada 80 Mb/s. Oferty oparte na usłudze Mobilnego Internetu u większości operatorów, są niestety droższe i z reguły ograniczone pod względem wielkości transferu danych. Osiągane rzeczywiste prędkości transmisji danych w sieciach LTE są niestety dużo mniejsze niż nominalne prędkości deklarowane przez operatorów. Prędkości nominalne uzyskiwane są jedynie w idealnych warunkach technicznych. Uzyskanie rzeczywistej stabilnej transmisji danych rzędu 80 Mb/s w sieci LTE to raczej obecnie rzecz trudna do osiągnięcia.

 

Krzysztof Nieścioruk

Autor: j.w.
Źródło: www
Zobacz więcej nowości

2012 Centel-Net. All rights reserved
projekt i wykonanie: Centel-Net