Która sieć oferuje najlepszy mobilny internet ?
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Netia
Cyfrowy Polsat

Nielimitowany internet mocno limitowany

Dodano: 01.11.2015

 

 

 

 

Artykuł zaktualizowano dnia 13.11.2015 w związku z wprowadzeniem przez Orange nowej oferty LTE FreeNet

 

Przegląd ofert nielimitowanego internetu

Samo hasło ,,nielimitowany dostęp do Internetu” jest frazą bardzo nośną marketingowo i zazwyczaj jest nadużywane w mediach reklamowych. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym ofertom mobilnego internetu aby zobaczyć jak poszczególni operatorzy rozumieją pojęcie nielimitowany Internet. Ze względów na ograniczoną długość niniejszego opracowania przyjrzymy się tylko największym operatom infrastrukturalnym MNO. Pod uwagę weźmiemy jedynie propozycje z urządzeniem (modemem lub routerem) dla klientów indywidualnych (bez ofert dla firm).

 

Oferty abonamentowe Mobilnego Internetu

 

Play w swoich ofertach abonamentowych gwarantuje usługę internet bez limitu przez cały okres trwania umowy (przy wysokości abonamentu 89 zł) lub tylko przez kilka pierwszych miesięcy (w niższych abonamentach). Niestety nielimitowany Internet otrzymujemy tylko w ramach własnej infrastrukturalnie sieci Play w zasięgu każdej technologii (4 G-LTE lub 3 G). Ponadto po przekroczeniu wartości transferu 100 GB w danym okresie rozliczeniowym prędkość transmisji ulega obniżeniu do 1 Mb/s. W najwyższym abonamencie 89,9 zł , reklamowanym jako Internet bez limitu przez cały okres trwania umowy podstawowy pakiet wynosi 60 GB. Oznacza to, że taką wartość transferu mamy zagwarantowaną bez względu na to czy korzystamy z roamingu krajowego. Po przekroczeniu 60 GB mamy nadal zagwarantowaną transmisję do 100 GB z pełną prędkością transmisji ale tylko w zasięgu nadajników Play. Jak zatem widać nielimitowany Internet jest tu niestety mocno limitowany.

 

Inaczej pojęcie ,,nielimitowanego Internetu” rozumie Plus. W ramach oferty Ja + Power LTE 2.0 w poszczególnych taryfach otrzymujemy określone pakiety podstawowe od 30 GB do 100 GB w zależności od wysokości abonamentu. Po przekroczeniu transferu danych określonego wysokością pakietów dalsza transmisja jest nielimitowana ale jedynie w zasięgu technologii LTE. Prędkość transmisji danych nie jest ograniczana (za wyjątkiem oferty w najniższym abonamencie za 39,9 zł).

 

Podobna sytuacja występuje w sieci Orange w ramach oferty ,,LTE FreeNet" gdzie poszczególne taryfy mają również wyznaczone pakiety podstawowe od 20 GB do 75 GB w zależności od wysokości abonamentu. Po przekroczeniu przydzielonych pakietów dalsza transmisja jest nielimitowana ale jedynie w zasięgu technologii LTE/3G. Prędkość tej transmisji jest niestety ograniczana do prędkości zależnej od wysokości abonamentu (od 5 Mb/s do 10 Mb/s). I tak przy najniższym abonamencie 39,9 zł prędkość po przekroczeniu pakietu podstawowego 20 GB wynosi 5 Mb/s.

 

W sieci T-Mobile również oferowana jest usługa nielimitowanego Internetu. Jednak nie jest ona świadczona w ramach usług podstawowych. Abonent do każdej taryfy ma możliwość zamówienia dodatkowej usługi „LTE bez limitu”. Za usługę tę naliczana jest opłata zgodnie z wybraną przez abonenta taryfą. Aktywowanie opcji „LTE bez limitu” oznacza, że korzystanie z pakietowej transmisji danych w technologii LTE jest nielimitowane i nie pomniejsza przyznanego limitu danych. Jednak po przekroczeniu 100 GB transmisji danych w technologii LTE w cyklu rozliczeniowym, prędkość transmisji ulega obniżeniu do 2 Mb/s do końca tego cyklu.

 

Mobilny Internet na kartę

W ramach propozycji mobilnego Internetu na kartę Play jest obecnie bezkonkurencyjny na naszym rynku. Nielimitowany dostęp do internetu u tego operatora możemy uzyskać w ramach cyklicznego pakietu ,,no limit" za 45 zł. Pakiet ważny jest przez okres 30 dni. Po przekroczeniu transferu 100 GB prędkość transmisji może być obniżona do 2 Mb/s w przypadku pobierania danych (download) i do 348 kb/s w przypadku danych wysyłanych (upload).

Dodatkowe szczegóły oferty:

- korzystanie tylko z infrastruktury (nadajników) Play

- brak ograniczeń do technologii LTE (działa w 4G i 3G)

Pozostali operatorzy nie oferują w tym segmencie prepaid ofert typu ,,no limit”. W Orange Free na kartę możemy otrzymać maksymalnie 36 GB (z okresem ważności 5 miesięcy) przy doładowaniu kwotę 100 zł

Podobny pakiety otrzymamy również w Plusie. Za doładowanie 100 zł przydzielany jest łączny pakiet 35 GB ważny przez 4 miesiące. Pakiet do wykorzystania we wszystkich dostępnych technologiach (4G, 3G, 2G).

Nieco gorzej jest w T-Mobile. Za doładowanie kwotą 100 zł dostaniemy jedynie pakiet 25 GB ważny przez okres 4 miesięcy.

 

Podsumowanie

Jak zatem widać pojęcie ,,nielimitowany internet” u każdego operatora oznacza nieco inną usługę. Na dzień dzisiejszy najlepiej wypada pod tym względem sieć Plusa. Nielimitowany internet jest tu jedynie ograniczony do warunku przebywania w zasięgu LTE. Brak jest natomiast górnej granicy limitu, po przekroczeniu której prędkość transmisji jest ograniczana. Ta górna granica limitu to u innych operatorów zazwyczaj 100 GB lub wysokość pakietu podstawowego. Warto zatem, przed dokonaniem zakupu, dokładnie zapoznać się ze szczegółami oferty. U większości operatorów, podstawowym kryterium uznania oferty za nielimitowaną jest oferowanie nielimitowanego dostępu jedynie w zasięgu LTE.

 

Krzysztof Nieścioruk

Autor: j.w.
Źródło: www
Zobacz więcej nowości

2012 Centel-Net. All rights reserved
projekt i wykonanie: Centel-Net