Która sieć oferuje najlepszy mobilny internet ?
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Netia
Cyfrowy Polsat

Przychodzi czas na MiFi

Dodano: 01.08.2014

 

 

Czy MiFi zastąpi internet stacjonarny?

Co to jest MiFi

MiFi jest to nazwa określająca bezprzewodowy router, który działa jak mobilny hotspot Wi-Fi. W wielu krajach włączając USA , Kanadę , Meksyk, wyraz  MiFi jest zarejestrowanym znakiem handlowym firmy Novatel Wireless. W Wielkiej Brytanii prawo do znaku handlowego MiFi posiada Operator komórkowy Three. Skrót MiFi możemy tłumaczyć sobie jako ,, Mobilne Wi-Fi" lub jako ,,My Wi-Fi" Urządzenie MiFi może być podłączone do internetu mobilnego i dostarczać dalej internet nawet do 10 urządzeń. Zasięg MiFi to ok 10 m (30 stóp). Pierwsze urządzenie tego typu wprowadzono na rynek w USA 5 lat temu w roku 2009 przez firmę Novatel Wireless. Jak widać urządzanie jest na rynku niedługo. Zaletą MiFi jest mobilność oraz umożliwienie dostępu do internetu wielu urządzeniom jednocześnie.

Mając na uwadze bardzo szybki rozwój technologii LTE i szybko powiększający się zasięg LTE a także nowe oferty operatorów mobilnego internetu a w tym oferty z nielimitowanym transferem danych, urządzenie MiFi nabiera nowego znaczenia. A mianowicie MiFi może być naszym indywidualnym mobilnym Wi-Fi zapewniającym nam dostęp do internetu zarówno w domu jak i poza nim. Analizując obecne oferty mobilnego internetu a zwłaszcza ofertę Plusa (taryfy Power LTE) gwarantującą internet bez limitu danych w zasięgu sieci 4G można dojść do wniosku , że są one zbliżone cenowo do ofert internetu stacjonarnego jak np. usługa Neostrada.  Już za kwotę 59,9 zł miesięcznie otrzymujemy w Plusie mobilny internet bez limitu z prędkością transmisji  do 10 MB/s, za 69 zł/miesięcznie dostaniemy prędkość 20 Mb/s a za 89 zł prędkość transmisji nie jest ograniczana czyli jest maksymalna dla technologii LTE ( do 150 Mb/s).  Ważnym atutem sieci Plusa jest duży zasięg technologi LTE . Obecnie (na czerwiec 2014) zsięgiem LTE objętych jest 67 % populacji Polski a w zsięgu HSSPA+ ( 3G) znajduje się 99,6% ludności kraju.

Wynika z tego, że lada chwila nie będziemy już potrzebować stacjonarnego dostępu do internetu oraz drugiego dostępu z sieci 3G/4G. Czy czeka nas zatem mała rewolucja. W ramach jednego dostępu 4G możemy zapenić sobie wszystkie potrzeby związane z dostępem do internetu zarówno w domu, w pracy jaki w terenie. Nasze MiFi , poprzez sieć Wi-Fi zapewni nam dostęp do internetu dla komputera stacjonarnego, laptopa, tableta i telefonu komórkowego. Co więcej możemy udostępnić internet innym osobom będącym w zasięgu naszego MiFi. Jakie to może dać nam oszczędności łatwo sobie wyobrazić. A jakie są wady takiego rozwiązania? Chyba tylko jedna - konieczność noszenia ze sobą urządzania MiFi i potrzeba jego ładowania. Poza tym jeśli opuścimy dom z MiFi to zabierzemy dostęp do internetu pozostały domownikom. W przypadku singli ten argument definitywnie odpada. A co się stanie jeśli powstaną grupy społecznościowe wzajemnie udostępniające internet poprzez mobilne hotspoty ? Może się okazać, że dostaniemy bezpłatny dostęp do internetu od nieznajomego w kolejce do lekarza czy od współpasażera w pociągu czy tramwaju. Idą ciekawe czasy.
 

Krzysztof Nieścioruk

Autor: j.w.
Źródło: własne
Zobacz więcej nowości

2012 Centel-Net. All rights reserved
projekt i wykonanie: Centel-Net