Która sieć oferuje najlepszy mobilny internet ?
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Netia
Cyfrowy Polsat

Internet na kartę - ranking ofert

Dodano: 03.02.2014


 

 

Wybieramy internet na kartę

Mobilny dostęp do Internetu to jedno z ważniejszych osiągnięć technologicznych ostatnich lat i jednocześnie zjawisko, które mocno wpływa na codzienne życie prawie każdego z nas. Żeby utrzymywać nawiązane znajomości, być dyspozycyjnym pracownikiem czy też kierować zespołem ludzi czy własną firmą powinnyśmy być prawie ciągle online.  Dzisiaj, bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy mamy możliwość połączenia się z siecią internetową za pomocą różnych urządzeń przenośnych jak smartfony, tablety czy laptopy.

Smartfon czy tablet?

Smartfony pełnią dwie funkcje: telefonu komórkowego i przenośnego urządzenia komputerowego umożliwiającego przeglądanie stron internetowych i pracę na aplikacjach nie wymagających skomplikowanych czynności manualnych. Tablety i laptopy natomiast pozwalają na bardziej komfortowe przeglądanie stron czy też bardziej zaawansowaną i profesjonalną pracę z aplikacjami. W każdym przypadku, aby korzystać z tych urządzeń musimy dokonać wcześniej zakupu odpowiedniej usługi u operatora.

Jaki wybrać limit transferu danych?

Do smartfonów powstało dużo dedykowanych ofert z pakietami minut na połączenia oraz z pakietami na dostęp do Internetu. Do tabletów i laptopów bardziej pasują oferty z większymi pakietami internetowymi. Według wielu źródeł średnio miesięczny transfer danych jest znacznie mniejszy niż wynika to z marketingowego przekazu operatorów. Jeżeli planujemy pozostawać przez większość dnia online, odbierać maile, przeglądać strony internetowe i od czasu do czasu słuchać radia internetowego to w smartfonie wystarczy nam pakiet 2 GB miesięcznie a w tablecie od 3 do 5 GB. Są to oczywiście wielkości dla przeciętnego użytkownika. W wielu indywidualnych przypadkach wielkości te mogą być znacznie większe. Duże znaczenie ma tu również nasza dostępność do bezpłatnych sieci Wi-Fi.

Rodzaje ofert mobilnego dostępu do Internetu

Planując zakup mobilnego dostępu do Internetu powinnyśmy najpierw wybrać opowiadającą nam formę płacenia za te usługi. Może to być forma abonamentu miesięcznego płaconego na podstawie zawartej z operatorem umowy (usługa postpaid) lub też bardziej luźna forma w postaci usług przepłacanych (prepaid) nazywanych również usługami na kartę. Ta ostatnia forma jest przydatna szczególnie dla osób korzystających z Internetu nieregularnie lub dla osób będących w sytuacjach awaryjnych, na wyjazdach służbowych czy prywatnych itp. Jednak ostatnio sytuacja nieco się zmieniła. Gdy przeanalizuje się dokładniej najnowsze oferty Internetu na kartę a zwłaszcza oferty z tzw. drugiego obiegu to okazuje się, że są one bardzo konkurencyjne w stosunku do ofert abonamentowych.

Przyjęte kryteria wyboru najlepszej oferty Internetu na kartę

Wybierając najlepszą ofertę  Internetu na kartę przyjęto następujące kryteria:

  • 1 - szukamy najtańszego pakietu internetowego do tableta o pojemności od 3 GB do 4 GB z okresem ważności co najmniej 1 miesiąc.
  • 2 - przeglądamy oferty prepaid dla klientów indywidualnych (bez ofert dla firm)
  • 3 - analizujemy oferty aktualne na styczeń - luty 2014
  • 4 - bierzemy pod uwagę tylko oferty operatorów infrastrukturalnych (bez operatorów wirtualnych MVNO)
  • 5 - nie uwzględniamy ofert w sieciach drugoplanowych ( nju mobile, Heyah, Red Bull Mobile) operatorów infrastrukturalnych ponieważ w większości są one przeznaczone do smartfonów.

Stawki za transmisje danych według cennika podstawowego operatora

Aby móc porównywać oferty najpierw należy zapoznać się z cennikiem podstawowym u każdego operatora. Za podstawę do porównań przyjmiemy koszt transmisji pakietu danych 1 MB. Porównanie tej wielkości jest ważne ale nie decyduje całkowicie o atrakcyjności danej oferty. Wielu operatorów, z pewnych względów, przyjęło strategię utrzymywania bardzo wysokich stawek podstawowych za transmisję danych i jednocześnie przyznawaniu sporych bezpłatnych pakietów (bonusów) po każdym doładowaniu. Strategia ta ma pewne zalety dla operatorów ale jednocześnie może być źródłem nadużyć ze strony abonentów. Nadużycia te opisano dalej w rozdziale ,,Giełda Gigabajtów na Allegro”

Play Online na Kartę 4 G LTE

2 gr /1 MB

Nowy Plus Internet na Kartę LTE

3,3 gr /1 MB

Internet w T-Mobile Frii – 2 zł dziennie za 250MB

0,8 gr /1 MB    tj. 60 zł/mies.

Orange Free na kartę

10 gr /1 MB


Zerknijmy jeszcze, dla lepszego rozpoznania, na Internet w tanich sieciach alternatywnych operatorów infrastrukturalnych. Tak jak wcześniej zaznaczyliśmy oferty te przeznaczone są przede wszystkim do smartfonów.


Nju mobile na kartę + ,,nju do wszystkich”

100 MB dziennie

Red Bull Mobile na kartę II – 2 GB za doładowanie 50 zł

Darmowy Internet po każdym doładowaniu

Heyah 250 MB za 2 zł dziennie

0,8 gr /1 MB tj. 60 zł/mies.

 

Ciekawą ofertą jest nju mobile na kartę z aktywowaną usługą nju do wszystkich. Usługa ta polega na tym, że nie wydamy więcej niż 2 zł dziennie na połączenia, sms/mms-y i internet (100 MB). Po osiągnięciu kwoty 2 zł  połączenia i sms/mms-y stają się bezpłatne i nielimitowane do końca dnia. Inaczej rozliczany jest Internet. Po przekroczeniu w danym dniu 100 MB transmisja rozliczana jest do końca dnia według stawki 19 gr/1 MB.


Bonusy za doładowania – prezent czy konieczność?

Operatorzy, którzy w cenniku podstawowym ustawili wysoko stawki za transmisje danych zmuszeni są do dodawania po każdym doładowaniu konta prepaid dodatkowego pakietu danych nazywanego bonusem. Dzieje się tak dlatego, że bez bonusu doładowanie konta z przeznaczeniem na transmisje danych byłoby całkowicie nieopłacalne w porównaniu z konkurencyjnymi ofertami. Na przykład za doładowanie kwotą 50 zł konta prepaid w taryfie Orange Free dostaniemy tylko 0,5 GB do wykorzystania licząc według cennika podstawowego 10 gr /1 MB. W efekcie bez bonusu dałoby to koszt 100 zł za 1 GB, co jest oczywiście stawką całkowicie niekonkurencyjną. Tak więc Orange niejako zmuszony jest dodawać bonus który wynosi 2,27 GB za doładowanie 50 zł i 6 GB za doładowanie 100 zł.

Giełda Gigabajtów na Allegro

Prawdziwą giełdę gigabajtów możemy zobaczyć na portalu aukcyjnym Allegro. Wystarczy wejść do działu: Elektronika i następnie Telefony i Akcesoria - Pre-paidInternet na kartę. Najczęściej oferowane są karty Orange Free 6 GB z okresem ważności jeden rok. Ilość zwieranych transakcji jest dosyć spora. Na kilkunastu aukcjach ilość transakcji wynosi kilkadziesiąt sztuk a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do 100 sztuk. Ostatnio sporą popularnością cieszą cię także karty Plusa z pakietem 12 GB ważnym przez 4 miesiące.

Oferta

Wielkość pakietu

cena na Allegro

Ważność

Koszt miesięcznie

Koszt za 1 GB

Plus Internet na kartę

 12 GB

 51 zł

 4 miesiące

12,7 zł za 3 GB

4,25 zł /1 GB

Orange Free na kartę

 1 GB

 6,99 zł

 rok

20,9 zł za 3 GB

6,99 zł /1 GB

Orange Free na kartę

 6 GB

 51 zł

 rok

25,5 zł za 3 GB

8,5 zł /1 GB


Jedną z przyczyn pojawiania się takich ofert na portalach aukcyjnych (Allegro) jest wysoka stawka podstawowa za transmisję danych u niektórych operatorów. Przy doładowaniu konta z przeznaczeniem na transmisję danych operatorzy ci muszą dokładać dodatkowe bonusy aby być konkurencyjnym na rynku. Jeżeli po doładowaniu konta w sieci Orange kwotą np. 100 zł  całość środków przeznaczymy na rozmowy lub dokonamy transferu środków to zostanie nam darmowy pakiet (bonus) 6 GB. Po uruchomieniu usługi rok ważności konta pakiet ten mamy do dyspozycji przez 12 miesięcy (usługę lepiej uruchomić przed doładowaniem).  Wydaje się, że pakiet taki możemy dalej odsprzedać lub podarować. Z prawnego punktu widzenia trudno byłoby cokolwiek zarzucić osobom sprzedającym takie pakiety na Allegro.

Ranking najtańszych ofert na kartę

Porównywanie ofert Internetu na kartę jest dość trudne z uwagi na fakt, że operatorzy różnią się w  sposobie naliczania kosztów. Są oferty gdzie za każde doładowanie dostajemy spory bonus i są oferty gdzie najbardziej opłacalny jest zakup dodatkowego pakietu internetowego. Pakiet oraz doładowanie  najkorzystniej jest zakupić za większa kwotę z przeznaczaniem na kilka miesięcy.


L.p.

 Ofeta

 Ilość danych

 Koszt miesięcznie

 Ważność

Koszt za 1 GB

 1

T-Mobile Frii na kartę

 pakiet 3 GB

 20 zł za 3GB

 30 dni

6,6 zł /1 GB

 2

Play Online na Kartę 4G LTE

doładowanie za 100 zł - 15 GB  (w tym Bonus 10,23 GB)

 25 zł za 3,75GB.

 

 4 miesiące

6,6 zł /1 GB

 2

Plus Internet na kartę

doładowanie za 100 zł - 15 GB  (w tym Bonus 12,15 GB)

 25 zł za 3,75GB

 4 miesiące

6,6 zł /1 GB

 3

Orange Free na kartę

doładowanie za 100 zł - 7 GB  (w tym Bonus 6 GB)

 50 zł za 3,5GB

 rok*

14,2 zł /1 GB

* aby uzyskać rok ważności konta w Orange (dane razem z bonusem) wystarczy wysłać SMS o treści START na numer 8002 (darmowy). Jeżeli jesteśmy w Orange Free co najmniej 3 miesiące aktywacja usługi jest bezpłatna.  Natomiast jeśli nie mamy takiego stażu usługa kosztuje 3 zł jednorazowo. Zalecamy przedłużyć ważność konta przed doładowaniem.


Ranking najlepszych ofert abonamentowych (postpaid) bez modemu

Dla porównania prezentujemy również ranking ofert abonamentowych mobilnego Internetu typu ,,tylko sim”. Jak widać najkorzystniejsze oferty przedstawia sieć Orange i Play


L.p.

Oferta

Pakiet

Okres trwania umowy

Abonament

Koszt za 1 GB

 1

Orange Free Net

 3 GB

 24 miesiące

 14,95 zł

4,9 zł /1 GB

 2

Play Online 4G LTE

4 GB + 1 GB za zakup online

 12 miesięcy

 19,99 zł

3,9 zł /1 GB

 3

T-Mobile Internet bez urządzenia

 3 GB

 12 miesięcy

 19,99 zł

6,6 zł /1 GB

 4

Plus Internet bez sprzętu

 3 GB

umowa na czas nieokreślony

 29,9 zł

9,9 zł /1 GB

 

Ranking najlepszych ofert abonamentowych (postpaid) z modemem

Warto także zapoznać się z rankingiem ofert z modemem. Tutaj prym wiedzie Play i Cyfrowy Polsat, chociaż trzeba podkreślić, że wszystkie ceny są do siebie zbliżone.


Podsumowanie

Jak widać z przedstawionych zestawień najlepszą ofertę (przy określonych wcześniej kryteriach) znajdziemy obecnie na Allegro. Jest to oferta sieci Plus. Za pakiet 12 GB ważny przez 4 miesiące zapłacimy tylko  51 zł. Daje to nam możliwość wykorzystywania 3 GB miesięcznie przez okres 4 miesięcy. Koszt za 1 miesiąc to tylko 12,7 zł.

Druga pozycję zajmuje oficjalna oferta mobilnego Internetu na kartę sieci T-Mobile (pakiet 3 GB za 20 zł). Jednak zwycięstwo nie jest zdecydowane. Na następnym miejscu uplasowały się oficjalne oferty na kartę dwóch operatorów Play i Plusa. W obu propozycjach koszty miesięczne (25 zł) jak i miesięczny pakiet danych do wykorzystania (3,75 GB) są identyczne. Najsłabiej wypada oferta Orange chociaż znajdziemy tu również inne zachęty do zakupu. Sieć Orange często przeprowadza akcje promocyjne oferując z różnych okazji duże pakiety danych za bardzo małe kwoty. Na przykład w ramach promocji Orange na Wakacje 2013 za kwotę 6 zł mogliśmy zakupić 6 GB ważna przez 60 dni. Warto było wtedy kupić nowy starter Orange ONE, Orange POP lub Nowe Orange Go za kwotę 10 zł.  Następnie 3 zł z tej kwoty należało przeznaczyć na włączenie usługi rok ważności konta a 6 zł przeznaczyć na zakup pakietu 6 GB. Pozostałą złotówkę można wykorzystać na sms-y sprawdzające stan konta. W ten sposób mogliśmy otrzymać pakiet 6 GB za 6 zł z okresem ważności 1 rok. Stawka jednostkowa wynosi tu 1 zł / 1 GB. Podobna oferta promocyjna miała miejsce niedawno w grudniu 2013 pod nazwą Orange - pakiet na Święta. Za kwotę 3 zł można było kupić 3 GB z okresem ważności 30 dni. Niestety część z tych ofert pojawia się w drugim obiegu w postaci aukcji  na Allegro.

Jeśli chodzi o porównanie ofert Internetu na kartę z ofertami abonamentowymi (postpaid) bez modemu to widać, że są one bardzo zbliżone. Najlepsze oferty abonamentowe tylko-sim przedstawia obecnie sieć Orange i Play. W Orange za 3 GB miesięcznie abonament wynosi tylko 14,95 zł (4,9 zł /1 GB) a w Play za 5 GB miesięcznie abonament wynosi 19,99 zł (3,9 zł /1 GB). Jak zatem łatwo zauważyć oferty Internetu na kartę prawie dogoniły oferty abonamentowe. Ponadto dużą zaletą ofert na kartę jest swoboda w zakresie korzystania z usługi. Nie podpisujemy tu żadnej umowy a więc w każdej chwili możemy zrezygnować z usługi lub zmienić operatora.

Krzysztof Nieścioruk

Autor: j.w.
Źródło: własne
Zobacz więcej nowości

2012 Centel-Net. All rights reserved
projekt i wykonanie: Centel-Net