Która sieć oferuje najlepszy mobilny internet ?
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Netia
Cyfrowy Polsat

Jaki limit transferu danych

 
 
Jeśli informacja jest przydatna - Poleć nas na Facebooku

 

Jaki wybrać limit transferu – czyli ile Gigabajtów będę potrzebował?

W zakresie ofert mobilnego Internetu istnieje dość duże zróżnicowanie ofert.  Pierwszą rzeczą z jaką musimy się uporać jest  określenie naszego zapotrzebowania na ilość danych jakie zamierzamy ściągać i wysyłać (średnio miesięcznie) w sieci internetowej.

Na początku przypomnienie, że 1 GB ( Giga Bajt) to 1024 MB (Megabajtów). Dla uproszczenia kalkulacji możemy przyjąć , że 1 GB = 1000 MB.  Najczęściej do określenia wielkości danych czy plików używamy jednostki MB lub jednostek mniejszych tj.  kB (kilobajtów). Musimy pamiętać, że niniejsze opracowanie jest jedynie ogólnym przewodnikiem pozwalającym tylko na zgrubne określenie naszego zapotrzebowania na transmisję danych. Wielkość plików jest przecież różna i trudna czasami do określenia.

Ważnym jest aby zakupując usługę mobilnego Internetu właściwie ją dobrać do swoich potrzeb. Jeżeli zakupimy dostęp ze zbyt dużym limitem transferu danych to zapłacimy za usługę z której nie będziemy korzystać. Jeżeli natomiast wybierzemy zbyt mały limit to może się okazać, że będziemy musieli zapłacić, za dodatkowy  transfer danych poza abonamentem, znacznie wyższą cenę.

Jaki pakiet danych będę potrzebował w ciągu miesiąca?

To całkowicie zależy od Ciebie w jaki sposób zamierzasz używać mobilnego dostępu do Internetu. Dla części osób dostęp mobilny traktowany jest jako dostęp zapasowy  czy awaryjny dla podstawowego dostępu jakim jest Internet stacjonarny. Wiele osób internet mobilny używa w laptopie lub tablecie do przeglądania stron internetowych i odbieranie maili tylko w sytuacji gdy znajdują sie poza biurem lub na wakacjach. Tacy użytkownicy potrzebują  powyżej  3 GB miesięcznie jeśli oczywiście nie ściągają dużych plików i nie korzystają nadmiernie z usługi streaming wideo.

Jednakże jeśli zamierzasz używać mobilnego Internetu zamiast Internetu stacjonarnego to musisz być ostrożny i odpowiednio oszacować swoje zapotrzebowanie na pakiet danych.

Kalkulator zapotrzebowania na transfer danych

Jak już wyżej wspomniano, są to tylko przybliżone szacunki.  

1 godzina pracy komunikatorów tekstowych

0.25-1MB

1 godzina  przeglądania stron internetowych

1,5-25MB

Pobranie 100 e-maili

1-10MB

100 minut rozmowy na Skype

około 50MB

Pobranie 1 zdjęcie

0.05-2MB

Pobranie  1 mp3

3-8MB

Pobranie 1 zwiastun filmowy

7-50MB

1 oprogramowanie

70-800MB

1 film

700-1500MB

Streaming 1 godzina wideo

250-500MB

Streaming 1 godzina audio

50-150MB

 

Komunikatory, sieci społecznościowe i przeglądanie sieci www

Jak widać z powyższych danych,  przebywanie on-line nie powinno zbytnio zużywać naszego limitu danych. Nawet przy najwyższych szacunkach przy limicie 0,5 GB mamy na surfowanie po Internecie  40 godzin miesięcznie czyli  więcej niż godzinę dziennie. Trzeba pamiętać , że podczas przeglądanie stron internetowych zużycie danych może być znacznie większe jeżeli strony te automatycznie wysyłają wideo lub audio  streaming. Jeśli odwiedzamy dużo tego typu stron musimy być świadomi zwiększonego transferu danych. 

Pobieranie wiadomości e-mail


Jeśli korzystasz z systemu internetowego przeglądania maili takich jak Hotmail, Yahoo lub Googlemail, sprawdzanie poczty e-mail jest po prostu traktowane jako surfowania po sieci (z wyjątkiem jeśli pobieramy załączniki).  Jeśli korzystasz z rozwiązań programowych, takich jak Outlook to pobierana jest zawsze cała wiadomość z załącznikami. Załączniki trudno jest oszacować dlatego w tabeli powyżej pokazano tak dużą rozbieżność w zakresie wielkości danych. 

Pobieranie zdjęć, MP3, filmy i oprogramowania


Tutaj również można zauważyć dość duże różnice w szacunkach. Wszystko zależy od konkretnie przesyłanych plików.

Pobieranie audio

MP3 są najczęstszym formatem wykorzystywanym do  przechowywania plików muzycznych. Wielkość tych plików wynosi ok.  3-8MB. Różnica bierze się z dwóch powodów – długości utworu i i jakości zapisu. Większość MP3 ma obecnie około 1-1,5MB na minutę utworu

Pobieranie wideo

Tu należy być wyjątkowo ostrożnym. Krótki klip piosenki może być może mieć niewielką pojemność 10 MB a pełny film DVD może mieć wielkość 1,5 GB. Pobieranie pełnych filmów za pomocą mobilnego internetu  w zasadzie nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Sam koszt ściągnięcia takiego filmu będzie większy niż koszt jego zakupu w wypożyczalni filmów. 

Streaming audio i wideo

Streaming audio i wideo jest obecnie bardzo popularny, ale może  również bardzo zużywać nasz limit transferu danych.  Szacuje się, że streaming przez 1 godzinę niskiej jakości obrazu telewizyjnego może zużyć 250 MB danych. Natomiast oglądanie w wyższej jakości zużyje ponad 300MB na godzinę. Dane te będą jeszcze wyższe dla transmisji w wysokiej rozdzielczości HD.

Jeśli chodzi o transmisje dźwięku to jest ona oczywiście w mniejszym stopniu zużywająca nasze dane . Chociaż niektóre portale muzyczne wysyłają dane z prędkością binarną 256 kbit/sek  co oznacza przesłanie około 100MB na godzinę 

Jakie są zalecenia operatorów

Poniżej przedstawiamy jak dostawcy mobilnego Internetu na świecie przedstawiają ogólnie bilans zużycia  limitu transferu danych. Może to zawsze pomóc w  określeniu własnego  zapotrzebowania na transmisję danych.

Operator O2 ( w Polsce nie funkcjonuje)


Operator podaje przykłady dla limitu danych 3GB. Według tego operatora miesięczny  limit 3 GB danych mniej więcej wystarczy na : jedna godzina dziennie surfowania, 20 maili wysłanych lub odebranych w ciągu dnia, 25 plików muzycznych miesięcznie, 2 godziny odebranego wideo w ciągu miesiąca, dwie aktualizacje software w ciągu miesiąca. 

Operator Orange

Operator podaje założenia wstępne pomocne do określenia zapotrzebowania na transmisję danych:

100 e-maili bez załącznika = 1MB
3 maile z załącznikami = 1MB
1 e-mail ze zdjęciem  = 1MB
1 godzina surfowania = 20MB
pobieranie jednego 3-minutowego MP3 = 4MB
pobieranie jednego 10-minutowego video = 40MB
pobieranie jednego filmowego trailera = 10MB 

Operator Three ( w Polsce nie funkcjonuje)

100 e-maili = 2.4MB
1godzina sufrowania = 26MB
jeden dokument w e-mailu = 1.5MB
jedno zdjęcie = 1MB
gra lub program = 800MB
cztero-minutowe MP3 = 8MB
trailer filmu (4 min) = 50MB 

Vodafone

1 godzina przeglądania stron 10MB
100 e-maili = 6MB
jeden ściągnięty dokument = 3MB
Mp3 = 8MB
jedno zdjęcie = 2MB
jeden film = 1GB
program = 210MB 

Cyfrowy Polsat

Według zamieszczonego wcześniej (w 2013r) przez Cyfrowy Polsat kalkulatora wynikało, że 3 GB powinno wystarczyć na :
1 godzinę dziennie na surfowanie po necie,
5 maili dziennie,
obejrzane dwa dziennie krótkie filmiki on-line,
100 zdjęć miesięcznie odebranych lub wysłanych,
90 plików MP3 pobranych  miesięcznie
Jeden pobrany w miesiącu pełny film.

Plus

Na swojej stronie internetowej operator Plus przedstawił tabelę przeznaczoną do obliczenia zapotrzebowania na limit transmisji danych. Według Plusa limit 7 do 8 GB będzie wystarczający dla użytkowników którzy: intensywnie surfują po sieci, wysyłają maile i korzystają z komunikatorów, słuchają muzyki przez internetowe radio, sporadycznie oglądają filmy.

opracował: Krzysztof Nieścioruk

* kopiowanie tekstu bezwzględnie zabronione


2012 Centel-Net. All rights reserved
projekt i wykonanie: Centel-Net