Koszty po przekroczeniu limitu transferu danych

 

Aktualizacja: październik 2014

Aby nie zostać zaskoczonym wysokością otrzymanego od operatora rachunku za korzystanie z usługi mobilnego internetu warto zapoznać się z niniejsza informacją.  Zgodnie z  nowelizacją ustawy Prawo Telekomunikacyjne, która miała miejsce w 2013 roku, operator ma obowiązak powiadomić abonenta o  wyczerpaniu pakietu danych. Zapis ten znajduje się w artykule 63a  ustawy i obowiązuje od czerwca 2013. Ponadto ustawa wprowadza również wymóg aby abonent miał możliwość bieżącej kontroli stanu takiego pakietu. Informacje powyższe muszą znaleźć się w umowie o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Chodzi o to aby abonent był śwadomy ile zapłaci za transfer danych po wyczerpaniu się pakietu i nie był narażony na zaskakująco duży rachunek. W ostatnim czasie wielu Dostawców Usług mobilnego internetu, aby nie narażać klientów na niespodziewane koszty, wprowadziło po przekroczeniu limitu transferu  tzw ,,lejek". Polega on na tym, że jeżeli wyczerpiemy przyznany nam pakiet danych to transmisja (jak przez lejek) jest ograniczana do nieznaczej prędkości ( od16 kb/s do 64 kb/s) i jest dalej bezpłatna. Jeśli chcemy nadal korzystać swobodnie z internetu to możemy przywrócić normaloną prędkość transmisji poprzez wykupienie dodatkowego pakietu danych.  Takie rozwiązanie wydaje sie najlepsze pod względem kontroli kosztów.

Orange Klient indywidualny:  w ramach oferty Orange Free Net momencie przekroczenia 80% i 100% miesięcznego limitu  danych Operator wysyła SMS-a informującego o tym przekroczeniu. Po przekroczeniu limitu operator zastrzega sobie prawo do ograniczenia prędkości przesyłania danych do 64 kb/s .  Opłaty w tym momencie wzrastają i są rozliczane zgodnie obowiązującym cennikiem usług. Można włączyć ( bezpłatnie ) usługę  Cała Naprzód i ograniczenie prędkości nie jest zakładane a przesyłanie danych kosztuje  też 0,02 zł za 1 MB czyli 20 zł za 1 GB . Kwota opłaty nie wydaje się wygórowana. Warto zapamiętać, że usługa Cała Naprzód działa tylko dla urządzenia, które ma aktywowaną ofertę Orange Free Net i nie działa na koszty transmisji innych urządzeń rozliczanych na jednym koncie abonenckim.

Orange Firma  - Oferta Business Everywhere w Pakiecie - abonent jest informowany sms-em w trakcie okresu rozliczeniowego , że limit jednostek dostępnych w ramach abonamentu osiągnął poziom 80% .  Abonent ma także możliwość samodzielnego sprawdzenia pozostałego w danym okresie rozliczeniowym limitu transferu poprzez wysłanie SMS-a o treści ILE DANE pod numer 197. Po przekroczeniu limitu przesyłania danych operator zastrzega sobie prawo do ograniczenia prędkości transmisji. Można włączyć ,, Cała Naprzód" która powoduje , że po przekroczeniu limitu nie ma ograniczenia prędkości transmisji a koszty transmisji wynoszą 0,02 zł  za 1 MB (0,03 zl z VAT)  czyli 20 zł za 1 GB

 

Cyfrowy Polsat (klient indywidualny i Firma) - Oferta Internet Power LTE -  w zasięgu sieci LTE nie ma żadnego limitu transferu. Transmisja jest nielimitowana i koszt wynosi zawsze tyle co wykupiony abonament.  Limit transferu dotyczy sieci 2G/3G. Po wykorzystaniu pakietu danych w sieciach 2G/3G predkośc transmisji znacznie spada (brak dalszych czytelnych informacji na stronie www).

Plus (klient indywidualny i Firma) - Oferta Power LTE - brak limitu w technologii LTE. Transfer danych jest nielimitowany i koszty transferu nie wrastają ponad abonament. Limit dotyczy tylko sieci 2G/3G . Po wykorzystaniu pakietu w sieciach 2G/3G prędkość transmisji mocno zwalnia (brak czytelnej informacji o ksztach na stronie internetowej operatora).

Play (klient indywidualny i Firma) -  Formuła 4G LTE Unlimited. Przez całą umowę lub przez pierwszych 6 miesięcy transfer jest nielimitowany w zasięgu sieci własnej Play. Dotyczy to wszystkich technologii tj. 2G/3G/4G. Limit w tym przypadku dotyczy transferu w roamingu krajowym.  Po wykorzystaniu limitu danych  abonent  może nadal bezpłatnie korzystać z Internetu w kraju, ale ze znacznie mniejszą prędkością, nie większą jak 16 kb/s. Klient zostaje powiadomiony sms-em o wyczerpaniu się pakietu danych.

T-Mobile - Oferta Internet Mobilny LTE 4G - transmisja danych rozliczana jest za każdy rozpoczęty 1 kB (osobno za dane wysłane i za dane odebrane). Operator ma prawo do ograniczenia prędkości transmisji  po przekroczeniu określonego w ofercie limitu danych w ten  sposób, że prędkość ta nie będzie wyższa niż 16 kbit/sek.( brak czytelnej informacji o kosztach dodatkowych na stronie wwww operatora)

 

NETIA - obecnie operator oferuje mobilny internet jedynie w pakietach z internetem stacjonarnym.  Po przekroczeniu limitu transferu danych w ramach usługi internetu mobilnego abonent traci możliwość wykonywania połączeń internetowych. Aby wznowić mozliwość transferu należy doładować swoje konto w serwisie Netia On-Line.  W serwisie tym można także sprawdzić  stanu wykorzystania swojego limitu.

 

 
Jeśli informacja była przydatna - Poleć nas na Facebooku

 


2012 Centel-Net. All rights reserved
projekt i wykonanie: Centel-Net